celal yıldız uzaktan eğitim bodrum haber podoloji ankara katılım bankası kdv iadesi
Ana Sayfa Ev Dekorasyonu 27 Nisan 2022 41 Görüntüleme

Dekorasyonda Renklerin Etkileri

Ev dekorasyonunda genel renklerin seçimi, mobilyaların seçiminden halı ve perde seçimine, parkelerin modellerine varıncaya kadar birçok noktada belirleyici bir unsurdur. Bunlara ek olarak, Dekorasyonda Renklerin Etkileri, insan psikolojisi üzerinde dahil etkisi bulunan bir konudur.

Dekorasyonda Renklerin Etkileri

İç mekan dekorasyonu, bir bireyin kişiliğini tercihleriyle birleştiren, iç benliğinin mühim bir temsilini yaratan bir sanat bilimidir. Renkleri doldurduğumuz ve ağaçtan, seramik ve cam nüanslarını eklediğimiz boş bir tuval. Konut ve ticari gayrimenkullerde naturel ve makul bir akış meydana getirmek için hepsini bir araya getiriyoruz.

Dekorasyonda renk uyum tablosu

Dekorasyonda renk uyum tablosu

İç mekan dizaynı büyük oranda yaratıcılığa odaklanmış olsa dahi, kullandığımız dekorasyonda renklerin etkileri üzerine de araştırmalar yapmamız gerekmektedir. Müşteri ve arkadaşları, ailesi ve iş arkadaşları tasarladığımız odalarda saatlerce zaman geçireceğinden, renklerin psikolojisini de onların menfaatine düşünmemiz gerekiyor.

Dekorasyonda Renklerin Etkileri, her rengin bir bireyin ruh durumunu, bilişsel fonksiyonlarını, yaratıcılığını ve üretkenliğini nasıl etkilediğine dair bir teoridir. Bir şahıs mavi yahut yeşil gibi sakinleştirici tonlarla çevrili olduğunda, rahatlamış hisseder.

Dekorasyonda Renklerin Etkileri

Dekorasyonda Renklerin Etkileri

Oysa bir şahıs al, bordo yahut turuncu gibi yüksek ve canlı tonlarla çevriliyse, kendini enerjik ve ihtiraslı hisseder. Benzer şekilde ak yahut gri gibi nötr renkler de kendilerini durgun hissettirir. Dekorasyonda Renk Psikolojisi, spektrumun her renginin değişik tonlarının ademoğlu beyni üzerindeki bilimsel etkisine dayanır. Renklerin etkileri benzeri görünse de incelemeler, her bireyin standart renk şemalarına değişik reaksiyonlar verdiğini işaret ediyor.

Yılın güncel duvar dekorasyon trendlerini, görüntülemek için tıklayınız.

Renklerin İç Mekan Dekorasyonuna Etkileri

Renk şemaları, İç mekan tasarımında mühim bir etkendir. Duvarların, mobilyaların, naturel unsurların, dekoratif parçaların, ışıkların ve armatürlerin rengi, sakinlerin ruhunda mühim bir rol alır. Seçtiğiniz renk kombinasyonu ile çevrili saatler geçirdiler. Bu sebeple, müşterinin kişiliğine ve isteklerine göre renk şemaları seçmek her daim iyidir. Evlerinde kendilerini rahat ve rahat hissetmelerini sağlar ve işyerinde üretkenliği artırır.

dekorasyonda renk uyumu

dekorasyonda renk uyumu

Renklerin Psikolojisi üstüne uygulanan aniden çok çalışmanın sonuçlarına göre, her ademoğlu her renge değişik reaksiyon verir. Örneğin, birtakım insanlar kara rengi iç karartıcı ve moral bozucu buluyor. Bununla beraber, bazıları kara rengi düzeni ve işlevselliği temsil etmek için bulur. Bazı insanlar al rengi tehdit edici bulurken, başkaları esin verici buluyor.

Bu sebeple, müşterilerinize en alımlı buldukları renk şemalarını sormak en iyisidir. Renkleri seçemeseler dahi, neyi sevip neyi sevmedikleri ile ilgili yeterli bir düşünce edineceksiniz. Ev Dekorasyon fikirlerinizi uygularken şuurlu bir karar verebilmeniz için bilindik renklerin tesirlerini detaylı olarak tartışalım.

Dekorasyonda Renklerin Psikolojiye Etkisi

Gösterişli renklerin fazlası, tonlarca enerji katar ve ortamı canlı kılar. Ayrıca kullandığınız rengin yoğunluğuna tabi olarak zariflik ve yerçekimine de katkıda bulunurlar.

Dekorasyonda kullanılan diğer renkler, daha hafiftir ve duyular üstünde sakinleştirici bir tesire sahiptir. Sakinlerini güvende ve rahat hissettiren rahatlatıcı bir ortam yaratırlar. İç mekan tasarımında en çok tercih edilen renklerin, insan psikolojisi üzerindeki etkilerini birlikte inceleyelim.

Kırmızı Rengin Etkileri

İç mekan tasarımında kullanılan kırmızı renk, hisleri tümden temsil eden en canlı renktir. İster bordo gibi koyu tonlar, ister jambon kırmızısının açılmış tonları olsun, bir sevda ve arkadaşlık atmosferi yaratırlar. Tasarım planlarınızda al rengi yapmak, bütün odaya sevinç ve canlılık katar.

Kırmızıyı büro binalarında yahut ev bürolarda, oturma odasında ve yatak odasında kullanabilmeniz mümkün. Ofislerde al liderliğe, iradeye, yüksek enerji seviyelerine ve arkadaşlığa esin verir. Oturma odasında kullanıldığında bütün tonlarındaki al renk arkadaşlığa esin verir ve sohbeti teşvik eder. Ancak al rengin en iyi yararı, sevda, istek ve ihtiras hislerini alevlendirdiği yatak odasıdır.

mavi en sıcak renktir

mavi en sıcak renktir

Kırmızı bunun yanı sıra hiddet ve öç duygularına dahi esin verir, bu nedenle insanca duyguyu dengelemek için ak yahut bej gibi sakinleştirici renk tonlarıyla birleştirmek en iyisidir. Üretkenliği teşvik etmek için daha yüksek al nüanslar ekleyebilir, fakat onu denk şekilde tamamladığınızdan güvenilir olun.

Örneğin yatak odasında bir yahut karşılıklı duvarlarda al kullanabilirken, odanın genelinde durgun ve hafif tonlar kullanabilmeniz mümkün. Bu, sarı yahut açılmış yeşilin naturel tonları yahut düz ak dokunuşlar gibi tamamlayan renkler sayesinde kan basıncını denetim altında tutarken tutkuyu tetikleyecektir.

Dekorasyonda Kahverengin Etkileri

Dekorasyonda kullanılan, kırmızıdan daha açılmış ve daha yumuşak bir sapma kahverengi renktir. Doğal tonu ve yumuşak, itimat verici özü ile kahverengi, modernizm akımı ve klasiğin değişik unsurlarını senkronize etmek için geniş alanlarda harikalar yaratabilir.

toprak tonlarda duvar renkleri

toprak tonlarda duvar renkleri

Kahverengi renk en iyi şekilde tutumlu tüketilir. İç mimari tasarımcılar olarak, duvar renklerinin, oda renklerinin ve umumi iç mekanın renginin, sakinleri sıcak ve rahat hissetmelerini sağlamalısınız. Seçtiğiniz renk paleti de onlara esin vermeli. Kahverengi, duyuları gevşetme eğilimindedir, hatta azıcık çok, bu dahi hareketsizliğe ve gaye eksikliğine yol açar. Öte yandan, canlı gölge ve başka naturel tonlarla beraber kahverengi, esnekliği ve güvenliği simgeleyebilir.

Dekorasyonda renklerin etkileri kullanılarak, kırsal bir görünüş ve kasvetli bir atmosfer yaratmak istendiğinde kahverengi çokça tüketilir. Zarif olduğu durumda, rengin çöküntü uyandırma eğilimi vardır, bu nedenle onu sarı, ak, al, yeşil ve turuncu gibi mesut renklerle birleştirdiğinizden güvenilir olun.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com