Mucize Doktor SMA Hastaları İçin Umut Olacak Mı?

0

- Advertisement -

Fox TV’de perşembe akşamları yayınlanan Mucize Doktor SMA hastalarına umut olacak mı? Dizinin yayınlanan son bölümü yine toplumsal bir soruna dikkat çeken bir sosyal mesaj içeriyordu. Her bölümde olduğu gibi bu bölümde de bir sosyal mesaj veren dizide bu hafta iki önemli ameliyat izledik. Bunlardan biri Türkiye’de ilk defa yapılan Çift Kalp ameliyatı, diğeri de SMA Hastası olan bir çocuğun skolyoz ameliyatıydı.

Mucize Doktor SMA Hastalığı Konusunda Merak Uyandırdı SMA Hastalığı Nedir?

mucize-doktor-sma

SMA hastalığı nedir? diye araştırdığımızda karşımıza çıkan tanıma göre SMA, merkezi sinir sistemi ve perifener sinir sistemiyle birlikte  kas ve iskelet sisteminin de bilinçli kas hareketlerini etkileyen genetik bir hastalıktır. Çoğunlukla motor nöronları etkiler. kesin bir tedavisi olmadığı gibi oldukça nadir görülen bir hastalıktır.

Sağlıklı kas dokusunu oluşturmak için gerekli olan proteinlerin oluşumuna müdahale eden mutasyona uğramış olan anormal genlerin başrolde olduğu hastalıkta, giderek artan kas güçsüzlükleri ve kaslarda erime meydana gelir.

Daha çok omurilikteki motor nöronlarda kayıplar meydana geldiğinden sizr sisteminden gelen uyarılar kaslara ulaşamaz. bu nedenle artık uyarı alamayan kaslar zayıflamaya başlar. ilk olarak merkezden en uzakta olan kaslar etkilendiği için yürüme bozulur ve hasta gittikçe mobilize olmaktan uzaklaşır.

Omurilik eğriliği de denilen Skolyoz SMA hastalarında ileri safhalarda oldukça sık görülmektedir. Müdahale edilmediği takdirde sonu felce kadar gider. Erken dönemde müdahale edildiğinde ise kişinin solunum sıkıntıları yaşaması ve devamlı olarak solunum cihazına bağlı kalması durumu söz konusu olabilir.

SMA1 Tipindeki hastalıkta ilk 2 yılın içinde çocuk ilaç almayı başarabilirse bu hastalığın daha hafif seyretmesi hatta iyileşmesi mümkün olabilir. Ancak bu ilaçlar çok pahalıdır ve tek doz asla yeterli olmaz. Bu nedenle devlet tarafından karşılanmayan ilaçları almak her ailenin gücünün yeteceği bir durum değildir.

İşte Mucize Doktor dizisi, son bölümde bu hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmak için bu hastalığı işledi ve bir kampanya başlattı.

Ferman ve Ali Karşı Karşıya Mı Gelecek?

mucize-doktor-sma

Dizinin son dakikalarında Tanju, Ferman’a karşı yeni bir meydan okuma gerçekleştirdi. “Ali olmasa sen bir hiçsin!” diyen Tanju’ya bakalım Ferman nasıl bir karşılık verecek? Mucize doktor gelecek bölüm fragmanı da dizinin sonunda yayınlandı. fragmana göre Ali ve Ferman karşı karşıya geliyorlar. Bakalım bu meydan okumanın galibi kim olacak? bunları gelecek bölümde  Fox TV de izleyebileceğiz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Devamını Oku