WhatsApp Son Dakika Gelişmesi

0

- Advertisement -

WhatsApp son dakika gelişmesi olarak Rekabet Kurulu Başkanlığı tarafından yargı onlarına yapılan başvuru gündeme düştü. Eğer başvuru kabul edilir ve mahkeme Rekabet Kurulu tarafının lehine karar verirse WhatsApp bu dayatmayı ülkemizdeki kullanıcılara uygulayamayacak.

Bilindiği üzere bir kaç gündür WhatsApp uygulamasını telefonunda açanlar bir uyarı yazısıyla karşılaşmaya başladılar. Bu yazıya göre WhatsApp, gizlilik sözleşmesini ve çerez politikasında değişikliğe girmişti. Bu değişikliklere itirazı olmayıp kabul edenler “kabul ediyorum” diyecek ve kullanmaya devam edecekti. Ancak itirazı olanların da 8 Şubat 2021 tarihine kadar yeni şartları onaylamamış olmaları durumunda whatsApp hesapları silinecekti.

Yeni WhatsApp Şartlarına Kullanıcılar Ne Dedi?

WhatsApp-son-dakika

Ülkemizdeki kullanıcılar arasında WhatsApp son dakika olarak sunduğu şartları kabul edenler de oldu, itirazı olanlar da. İtirazı olanlar hemen kendilerine uygun başka bir uygulama arayışına girdiler. Ancak WhatsApp kadar herkesi aynı platformda buluşturabilecek bir uygulama henüz bulunamadı.

Kimileri eski bir bakanın adres göstermesiyle Telegram’a yönelirken kimileri de yerli diye BIP uygulamasını tercih etti. Bazıları CIA ajanlarının kullanmakta olduğu Signal’e yöneldi. Ama WhatsApp uygulamasındaki tüm arkadaşlarınız aynı uygulamaya geçmediği takdirde; telefonlarda artık birden fazla uygulama yüklü olmak zorunda kalacak ve bilgileriniz, pek çok uygulama tarafından yedeklenecek.

Eskiden sadece WhatsApp yüklüyken bile grup mesajlarını kaldırmakta zorlanan telefonlar, artık pek çok uygulamadaki grupları takip ederken kim bilir ne kadar zorlanacak. Hele düşük işlemcili telefonları olan ve WhatsApp uygulamasına bile zor alışan belli bir yaş üzerindeki insanların halini hiç düşünemiyorum.

İş yeri olan ve internet üzerinden iletişim kuran insanlar için durum daha da vahim. Her müşteri için ayrı bir uygulama yüklemek zorunda kalacak olan bu iş sahipleri artık yanlarında kuantum bilgisayar gibi telefonlarla gezmek zorunda kalacaklar neredeyse.

Hal böyleyken Rekabet Kurulu Başkanlığı başka bir boyuttan olayı yakalayıp mahkemeye verdi. WhatsApp son dakika gelişmesi olarak, Facebook şirketini haksız rekabetle suçlamak üzere, bu yeni sözleşmelere de uygulamayı durdurma kararı alınması isteğiyle dava açtı.

WhatsApp Son Dakika 8 Şubat’ta  Ne Olacak?

Eğer Rekabet Kurulu’nun başvurusu kabul edilirse; 8 Şubat’a kadar dava sonuçlanmadığı takdirde eski tas eski hamam durumu devam edecek. Ama dava Facebook lehine sonuçlanırsa işte o zaman biz de ya WhatsApp son dakika şartlarını kabul edeceğiz ya da hesabımız silinecek. Ama dava Rekabet Kurulu lehine sonuçlanırsa WhatsApp Avrupa’daki diğer medeni ülkelere yaptığı gibi bize de bu yeni şartları dayatamayacak. Umarız bu davanın sonucunda kişisel hak ve özgürlüklerin önemli olduğuna ve korunması gerektiğine dair bir karar çıkar ve bizim de medeni bir ülke olduğumuzu Facebook kabul etmek zorunda kalır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Devamını Oku