Bir Komedi Klasiği Yedi Numara

0

- Advertisement -

Yedi Numara bir Türk komedi dizisidir. 2000 ile 2003 yılları arasında televizyonda TRT1 kanalından yayınlanmıştır. Dizi izleyiciden büyük beğeni görmüş ve Türk televizyon tarihi için önemli komedi dizilerinden biri haline gelmiştir. Günümüzde ise TRT Nostalji Kuşağı ile yeniden ekranlara gelerek izleyicisi ile buluşan Yedi Numara, cumartesi günleri saat 14.05’te yayınlanmaktadır. Üst Üste iki bölüm şeklinde yayınlanan Yedi Numara’nın kaçırılan ya da tekrar izlenmek istenen bölümleri TRT internet sitesinde bulunabilir.

Konusu

Yedi Numara konusu ele aldığı hayattaki güzel yanları olan bir dizidir. Dört şehirli kız ve iki taşralı erkek üniversite eğitimleri için çeşitli yörelerden göç ederek İstanbul’da bir araya gelirler. Ayrıca peşlerine takılan bir de taşralı işsiz vardır. Sosyal durumlar, kültürel farklılıklar dizide işlenmiş, ayrıca ilişkileri ve ilişkilerindeki zorluklar da ekranlara getirilmiştir.

Bakkal Vahit ve eşi Zeliha birbirlerine çok aşık bir çifttir. Ancak bu çiftin çocukları olmamaktadır. Köyden İstanbul’a kaçan bu çift bir ev almış ve bu evi öğrencilere kiralayarak ve küçük bir bakkal işleterek geçim sağlamaktadırlar. Bu gelir kaynağının bir amacı da Zehra’nın çocuk özlemidir. Zehra, evlerini kiralayan öğrencilere tıpkı bir anne gibi yaklaşır ve ilgi gösterir. Olaylar Yedi Numara’nın (Vahit ve Zeliha’nın kiraya verdikleri evi) yeni öğrencilere kapılarını açması ile start alır. Üst katında büyük Anadolu kentlerinden gelen dört kızın, alt katında ise Vahit’in köyden gelen yeğenlerinin taşınması ile hikâye daha da ilginç bir hal alır. Duygusal bir komedi ile ilerleyen Yedi Numara’da anlaşmazlıklar, ilişkiler, gülünç durumlar ekranlara yansıtılır. Dizideki replikler o kadar çok beğenilir ki facebook gibi sosyal medya platformlarında hayran kitleleri gruplar dahi kurmuşlardır.

Yedi Numara Oyuncu Kadrosu

Yedi Numara oyuncu kadrosu karakterlerini başarıyla canlandıran oyunculardan oluşmaktadır. Dizide Bakkal Vahit Engin Alkan tarafından, eşi Zehra ise Şebnem Sönmez tarafından canlandırılır. Evin en mantıklı kızı Armağan’ı Tuba Erdem, nispeten korkak ve bunalıma meyilli Rüya’yı Nuray Uslu, pek çok sevgilisi olan bakımlı ve güzel kız Ayten’i Ayça Mutlugil, şakacı Cansu’yu ise Gülden Güney canlandırır. Taşralı erkeklerin “Akarı yok, kokarı yok. Temiz iş.” felsefelisi Satılmış’ı Ruhi Sarı, aktörlük peşinde olan Sabit’i Olgun Şimşek ve akıllara kazınan “Müsrifliğin lüzumu yok!” sözü ile Recep’i Volkan Girgin canlandırmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Devamını Oku